Jak nejlépe prodat nemovitost?

13.03.2018

6 dobrých rad do začátku

Rozhodnutí prodat byt dělá z majitele nemovitosti ze dne na den prodávajícího, který by se měl vyznat na realitním trhu. Udělat kvalitní homestaging, kvalitní fotografie, vytvořit působivý inzerát, zajistit a zaplatit dobrou reklamu pro svůj inzerát, chránit se před podvodníky a neplatiči, obrnit se před nájezdem realitek, připravit se na prohlídky i na ty, na které klienti bez omluvy nepříjdou, připravit kvalitní smlouvy a předat nemovitost. Také se Vám to zdá složité a hodně informací a práce kolem? Tak čtěte dále...

1. Jak si vybrat dobrou realitní kancelář?

Sami nikdy nezajistíte takovou kvalitu prodeje jako s realitní kanceláří nebo realitním makléřem. Podle referencí si vyberte makléře, který se vám bude opravdu hodně věnovat. Můžete mu dát nemovitost i exkluzivně, protože na kupující nepůsobí příliš důvěryhodně, když vidí jeden byt nebo dům v nabídce vícekrát. Udělat si výběrové řízení na makléře, pokud ho nemáte opravdu doporučeného, jako kvalitního makléře.

2. Všimnou si zájemci mého inzerátu?

První dojem dělají fotografie. Byt byste měli nejen uklidit, ale také odosobnit - jedině tehdy začnou zájemci uvažovat o bytě na fotce jako o svém vlastním budoucím domově, naplní ho svými sny a představami. S tím vám může pomoc Home Staging.

Aby si zájemci inzerátu všimli, je nejlepší svěřit inzerci realitní kanceláři nebo makléři, který dokáže zajistit například takzvané topování - udržování inzerátu na předních příčkách inzertních serverů. A také hlavně realitní kancelář inzeruje na více jak 20 inzertních serverech.

3. Co připravit pro zájemce na prohlídkách?

Zájemce o váš byt by měl vedle čistého domu nebo bytu vidět na první prohlídce ideálně už také různé právní dokumenty k nemovitosti - nabývací tituly, prohlášení vlastníka, list vlastnictví, katastrální mapu... neděste se, to všechno připraví z dostupných zdrojů realitní makléř. Vy byste měli připravit údaje o hospodaření společenství vlastníků a plánovaných rekonstrukcích.

4. Jak poznat podvodníky a dlužníky?

Umění posoudit hodnověrného zájemce patří k největším devízám realitních makléřů, protože je založeno jednak na přístupu k placeným registrům, a dále na zkušenostech, které není možné rychle nahradit žádnou radou ani příručkou. Dobrý makléř rozpozná podvodníky a dlužníky a dokáže odhadnout i nesolventní kupující, kteří sice rezervují nemovitost, ale nakonec vše musí zrušit, protože nedostanou hypotéku. S makléřem po boku se nemusíte bát na prohlídkách ani zlodějů, násilníků nebo tipařů.

5. Co by mělo být zajištěno ve smlouvě?

Smlouva musí projít kompletní kontrolou ze strany zkušeného právníka. Ale měli byste dopředu počítat s využitím úschovy kupní ceny, která bude bezpečná pro vás i kupujícího. Jakmile budou peníze v úschově, podáte žádost o vklad do katastru a na vyplacení kupní ceny měsíc počkáte, než se stane kupující vlastníkem. Jedině tak máte oba jistotu, že nepřijdete o nemovitost ani peníze. Do té doby doporučujeme počkat i s předáním nemovitosti, protože celá transakce se ještě může zhatit a pokud by kupující již nemovitost používal nebo upravoval, je těžké se finančně vyrovnat.

6. Budu muset platit daně?

Daň z převodu nemovitosti tradičně u nás platil vždy prodávající, od Listopadu roku 2016 je s novým občanským zákoníkem možné převést tuto povinnost na kupujícího a daň se přejmenovala na daň z nabytí. 

Hledáte svého profesionálního realitního poradce? Jsem zde pro Vás. A nebo se rád zúčastním výběrového řízení.

dalibor stříbný makléř zlín poradce EXPLICIT REALITY #DaliborStříbný #REALITY #PORADCE #Makléř